Ora exacta

vineri, 20 ianuarie 2012

Campionat

Etapa Nr. 14

Derby-ul acestei etape cu numarul 14 sa desfasurat pe Arena Leilor din Tg-Mures intre campioana en-titre Estrella Fc si Children of Dune, sub privirile a 16.400 de spectactori ai celor doua echipe. Daca gazdele au purces la drum decisi sa-si pastreze prima treapta a podiumului. Oaspeții stationati pe locul 3, doreau sa ajunga si ea pe aceiasi treapta. O intalnire ce se anunta ca fiind una extrem de interesanta. Gazdele nu se lasa deloc invitate in atac si incep sa puna in pericol poarta aparata de australianul Hamilton. Mingea "curge" bine intre jucatorii mureseni doar pana in fata careului. Acolo insa pluteste o stare alarmanta de nesiguranta, cele doua varfuri trimise in joc nu reusesc sa se descurce mai deloc in fata ermeticei aparari adverse. Acestia din urma nu se multumesc doar sa aplice tactica numita "Autobaza", ci ies si ei la joc spre deliciul fanilor ale caror coregrafii par decupate de pe marile arene internationale. Ocaziile se inmultesc la ambele porti, insa fara sare si piper, nici o ciorba nu poate fi delicioasa. Asa si prima repriza. Estrella Fc maresc ritmul dupa pauza si ocaziile incep sa se inmulteasca. Zadarnic insa, portarul advers pare sa fi construit un zid pe linia portii. Si cand nimeni nu se mai astepta, varful Vizitiu trimite o pasa sireata extremei http://soccer.powerplaymanager.com/ro/jucator.html?data=5659678-marko-stefanbergs, iar acesta cu un sut de la 9 metri reuseste sa deschida scorul, 1-0. Children incearca sa refaca diferenta pe tabela, maseaza echipa gazda in propriul teren. Inutil insa. Partida ia sfarsit cu scorul de 1-0. O victorie frumoasa a campionilor.